Tahtacı Kültür Derneği’nin Yeni Başkanı Kırmızıgül

Tahtacı Kültür Derneği’nin Yeni Başkanı Kırmızıgül

Ege Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Çine Şubesi'nin 5. Olağan Genel Kurulu, Yeniköy Düğün Salonunda gerçekleştirildi.

Servet Toptaş’ın divan başkanlığını yaptığı toplantıda Erhan Uysal ve Seval Yıldız’da divan üyeleri olarak görev aldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurul, faaliyet raporu, mali raporu ve denetleme kurulunun raporlarının okunması ile devam eden kongrede tek listeyle seçime gidildi. 71 kayıtlı üyeden 46'inin oy kullandığı seçim sonunda 3 dönemdir başkanlık yapan ve bir dönem ara veren Ali Kırmızıgül tekrar başkan seçildi. Genel Kurul'a, Ege Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Federasyon Başkanı Yolcu Bilginç, Çine Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut, CHP İlçe Yönetim Kurulu adına Olgun Balcı, İYİ Parti Çine İlçe Başkanı Erkan Bozkurt, MHP Çine İlçe Başkanı Kazım Oluç, İYİ Parti Çine Belediye Meclis üyesi Cengiz İnce ve Semra Eroğlu, Dutluoluk Mahalle Muhtarı Sadık Yıldız, Yolboyu Mahalle Muhtarı Mustafa İğci, Kızılcapınar Şube Yönetim Kurulu Adına Zülfikar Metin ve dernek üyeleri katıldı.

Ege Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Çine Şubesi'nin 5. Olağan Genel Kurulu sonunda tekrar Başkan seçilen Ali Kırmızıgül, “ Aleviliğin bulunduğu coğrafyalarda, hakim inanç mensuplarınca baskı altında tutulmalarından kaynaklı olarak hakim inanç lehinde değişikliklere uğradığını görüyoruz. Örneğin, İran'ın kuzeyinde yaşayan Alevilerin Şiilik etkisiyle yaşadıkları asimilasyon, kendilerini Şiiliğe yakın bir Aleviliğe iterken, Arnavutluk’ta yaşayan ve Aleviliğin Bektaşilik koluna mensup olan Alevilerin geçirdikleri seyirler daha farklı olmuştur. Oysa biz tahtacılar inancını ve gündelik yaşantısını asırlardır dış dünyaya kapalı yaşadığımızdan aynı zamanda merkezi idare tarafından sürekli olarak ayrımcılığa tabi tutulduğumuzdan, değerlerimiz, başta dilimiz ve ibadetimiz olmak üzere bozulmadan bugünlere gelmiştir. Ancak, yaşadığımız modern çağın bir gereği olarak, iletişim ve bilişim sistemlerinin hızla gelişmesi, beraberinde kısmi bir yozlaşmayı, asimilasyonu ve kendi değerlerinden uzaklaşmayı da getirmiştir. Bu olumsuzlukların bir sonucu olarak kendi kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmada sıkıntılar yaşamaktayız. Ocaklar ve dergahlar sistemi üzerinden yüzyıllarca kendi kendisine yeten ve bu anlamda demokratik, çoğulcu karakterini koruyup günümüze kadar getiren Tahtacı toplumu Kent kültürü ile birlikte yeni sorunlar ve bu sorunların doğurduğu ihtiyaçlarla karşı karşıya kaldı. Buna cevap üretmek için özellikle 90'lardan itibaren günümüze kadar çok sayıda dernek, vakıf, cemevi, dergah, federasyon gibi yapılar kurarak inancı ile birlikte toplumsal varlığını sürdürmeye çalıştı. Ancak artan asimilasyon ve ayrıca ayrıştırıcı politikaların yoğunluğu da dikkate alındığında bu örgütlenme düzeyinin hem Tahtacı toplumunun ihtiyaçlarını hem de ülkemizin genel sorunlarına cevap olmada yetersiz kaldı açıktır. Bunun bir sonucu olarak aynayı kendi yüzümüzde tutarak tahtacıların tarihsel süreçteki yerlerinin, sorunlarının ve geleceğinin konuşulacağı bir sempozyum yapma ihtiyacı var. Dernek olarak şimdiye kadar geceler düzenledik, kültürel geziler düzenledik, gençlerimize maddi ve manevi yardımcı olmaya çalıştık. Ama zaman artık Tahtacı inanç önderleri ve bilim insanlarının katılacağı bir sempozyumla bu inancın, bu kültürün nasıl yaşatılacağı ve gelecek kuşakları nasıl aktarılacağı konusunda çalışma zamanıdır. 2020 yılında uygun bir zamanda bunu mutlaka gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Ege Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Çine Şubesi Başkan Ali Kırmızıgül’ün yeni Yönetim Kurulu Asıl Üyeleri; Ali Toptaş, Yüksel Kafes, Sadık Yıldız, Engin Kara.

Yedek üyeler: Ali Çatalkaya, İlhan İri, Halil Gültin, Seval Yıldız, Ali Motor.

Denetim Kurulu Asıl Üyeler; Zeki Ece, Mehmet Şirip, Murat Ali Çıvgın

Denetim Kurulu Yedek Üyeler; Halil Gedik, İhsan Turan, Erhan Uysal

Genel Merkez delegeliğine ise; Erhan Uysal, Kübra Kırmızıgül, İlhan İri, Seval Yıldız seçildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Güleç ( 1958 Doğumlu)
Ali Güleç ( 1958 Doğumlu) - 4 ay Önce

Tebrik ediyoruz,başarılar.Daha fazla kazanımlar elde etmemiz dileklerimle.Selamlar,sevgiler herkese.

Mustafa Kemal Kocabıyık
Mustafa Kemal Kocabıyık - 4 ay Önce

Hayırlı olsun

Sevim adıgüzel
Sevim adıgüzel - 4 ay Önce

Tüm arkadaşlarımı tebrik ediyor başarılar diliyorum

Hasan Çıvgın
Hasan Çıvgın - 4 ay Önce

Hayırlı uğurlu olsun başarılarınızın devamını dilerim

ismailtamturk
ismailtamturk - 4 ay Önce

Kemalpasadan ıyi aksamlar hayırlı olsun canlar

SIRADAKİ HABER

banner130