Şahin, “Çiftçimiz Milletin Efendisi Olmaktan Çıkarılıp, Yandaşların Kölesi Haline Getirilecektir”

Şahin, “Çiftçimiz Milletin Efendisi Olmaktan Çıkarılıp, Yandaşların Kölesi Haline Getirilecektir”

CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, sulama birliğnin yeni fiyatları ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Şahin, su kaynakları özel şirketlere devredilerek tarıma yeni bir darbe vurulacağını söyledi.

CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin açıklamasında, “28 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren 7139 sayılı kanunla, Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun İle Sulama Birliklerinin durumu çiftçilerimiz açısından kötü ve zor bir duruma getirildi. Çine Topçam Sulama Birliği’nin tamamı Çineli çiftçilerden oluşan yönetimi DSİ tarafından fesih edilmiş ve başına da bir devlet memurundan başkan atanıp kendi bünyelerine alınmıştı. Daha sonrada geçtiğimiz günlerde birlik Koçarlı Sulama Birliğine devir olmuştu. O gün tahsilat ve sulama sorunlarını çözeceklerini iddia eden iktidar partisi milletvekili sayın Mustafa Savaş ‘’Bundan sonraki süreçte sulama birlikleri DSİ tarafından yönetileceği için birliklerin kontrolsüz harcamaları engellenerek, bütçenin ekonomik kullanımı sağlanacağından sulama ücretlerinde bir artış yerine azalma dahi sağlanması mümkün olabilecektir" diye konuşarak yeni yasayla su fiyatlarının daha da ucuzlayacağını iddia etmişti. Ama maalesef bugün çiftçimizi daha pahalı suya mahkum etmişlerdir. Bu kadar yoğun çiftçiliğin yapıldığı Çine’de ve Çine’ye ait olan Topçam Sulama Birliği neden Koçarlı Sulama Birliğine devredildi? Acaba Çine çiftçisi cezalandırılıyor mu?

“Tarım toprakları belli ellerde toplanacak”

Borç batağında olan çiftçimize, gübre, mazot, ilaç ve yemden sonra sulama sezonunun başlamasıyla birlikte yüksek sulama suyu fiyatlarından da yeni bir darbe daha geldi. Sulama ücretleri dekar başına buğdayda 50 TL., mısırda 83 TL. , sebzelerde 100 TL. olarak belirlendi. Yeraltı sondaj suyu kullanımında çiftçi kedi kullandığı elektrik ücretini öderken ayrıca dekar başına 40 TL. ödemek zorunda bırakıldı. Zaten zor durumda olan çiftçimize sulama fiyatına yaklaşık yüzde 80 zam yapılması gerçekten çok acımasız bir durumdur. Buna hangi mantıkla kimler karar veriyor? Artık çiftçimizin cebinden birilerinin elini çekmesi gerekmektedir. Toprak ve su kaynakları konusundaki hizmetler bu yeni yasayla önümüzdeki dönemde ticari bir yaklaşımla ele alınacaktır. Özellikle küçük çiftçi bu yeni uygulamalarla tamamen tasfiye edilerek sektörün dışına çıkarılacaktır. Tarım toprakları belli ellerde toplanacak. Parası olan suyu kullanabilecek. Su kaynakları özel şirketlere devredilerek tarıma yeni bir darbe vurulacak. Çiftçimiz milletin efendisi olmaktan çıkarılıp yandaşların kölesi haline getirilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130