banner289

MEB, Vodafone ve TBV İşbirliğiyle Girişimci Kadınlar Yetişiyor

“Girişimcilikte Önce Kadın” Projesinde 6 Ayda 5 Bin Kadına Ulaşıldı

MEB, Vodafone ve TBV İşbirliğiyle Girişimci Kadınlar Yetişiyor
banner269
 Nisan ayında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü,Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ile 10 ilde danışman öğretmenler aracılığıyla 5 bini aşkın kadına ulaşıldı. Kadınların girişimcilik ve teknoloji eğitimleri alarak el emeklerini kazanca dönüştürmelerinin hedeflendiği proje kapsamında ayrıca, 9 binden fazla ürün oncekadin.gov.tr adresinde satışa sunuldu. Proje ile yeni eğitim-öğretim yılı içinde verilecek eğitimlerle toplam 10 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle Nisan ayında hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinde şu ana kadar 10 ilde danışman öğretmenler aracılığıyla 5 bini aşkın kadına ulaşıldı. Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırmayı hedefleyen proje kapsamında ayrıca, 9 binden fazla ürün oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden satışa sunuldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Bursa, Diyarbakır, Elazığ ve Giresun illerinde yürütülmekte olan proje ile yeni eğitim-öğretim yılı içinde verilecek eğitimlerle toplam 10 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Şaban Cengiz, şunları söyledi:

“Kadınların hakları, refahı, sosyal hayatta karşılaştığı engellerin ortadan kaldırılması güçlü toplum hedefine ulaşmak için vazgeçilmezdir. Kadınların refah seviyesinin yükselmesi için istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasına, girişimcilik konusunda desteklenmelerine, bu konudaki eğitim fırsatlarının çeşitlendirilmesine ve hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımlarının arttırılmasına ihtiyaç vardır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak girişimcilik eğitimlerine ve desteklerine yönelik projelerle kadının bireysel ve toplumsal olarak daha da güçlenmesi konusunda başlattığımız çalışmaları kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Kadınlarımıza girişimcilik konusunda eğitimler verilerek el emeği, göz nuru ürünlerinin dijital bir mağaza aracılığıyla satışının kolaylaştırılması ve hobi olarak başlanan birçok çalışmanın gelir getirici bir faaliyete dönüşmesini sağlamak amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkiye Vodafone Vakfı ile imzalanan protokolle, belirlenen illerde çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. ‘Güçlü Kadın Güçlü Türkiye’ sloganı ile yola çıktığımız Girişimcilikte Önce Kadın Projesi’nde özellikle oncekadin.gov.tr dijital mağazasında el emeği ürünlerini satışa sunabilmeleri konusunda kadınlarımızdan aldığımız olumlu tepkiler bizleri güçlendiriyor.”

Gizem Keçeci: “Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşama eşit katılımını hedefliyoruz”

Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle herkese ilham vermeyi hedeflediklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gizem Keçeci, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, kadınlarımızın üretime katılan, ekonomik ve sosyal yaşamda eşit, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmelerini hedefliyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz ‘Vodafone Önce Kadın’ programı kapsamında kadınlarımızın sadece iletişim ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomiye katılımlarını ve girişimcilik fırsatlarından faydalanmalarını da destekliyoruz. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle geliştirdiğimiz ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesi ile de kadınlarımızın girişimcilik kapasitelerini farklı eğitim programları ile artırırken, el emeği ürünlerinin satışını da mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu imkânlarla kolaylaştırıyoruz. Proje başlangıcından bu yana 5 bini aşkın kadınımıza eğitim verdik. Yeni eğitim-öğretim yılı içinde verilecek eğitimlerle toplam 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Vodafone Türkiye olarak, kadınlarımızın güçlendirilmesi vizyonumuz çerçevesinde, kadınlara yönelik sosyal yatırımlarımızı ve kadınlarımıza istihdam yaratmaya yönelik faaliyetlerimizi artırarak sürdüreceğiz.”

En başarılı 5 kadına ödül verilecek

“Girişimcilikte Önce Kadın” projesi, eğitimler sonucu ortaya çıkan projelerin değerlendirileceği “Girişimcilikte Önce Kadın Ödülleri” yarışmasıyla sona erecek. Proje ile elde edilen başarı hikâyelerinin başka kadınlara da ilham vererek girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasının hedeflendiği yarışmada başvurular, katılımcıların proje öncesindeki durumları, projeyle yaşanan değişim, proje sonrasına yönelik beklentileri dikkate alınarak değerlendirilecek. Proje ortaklarının temsilcilerinden oluşan bir jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonucu en başarılı 5 kadın ödüllendirilecek. Buna göre, birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye 5 bin TL para ödülünün verileceği yarışmada iki kişiye de Jüri Özel Ödülü olarak 2’şer bin TL sunulacak. Yarışmaya başvurular, 7 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek. “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi kapsamında ayrıca, 300 kadının KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden yararlanabilmesi de sağlanacak. 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130