banner289

Laçin; “Berkin Elvan’ın katili Başbakan’dır”

Eğitim Sen Çine Şubesi Başkanı Ferit Laçin ve yönetim kurulu üyeleri Gezi Eylemleri sırasında başına gaz fişeği ile aldığı darbe sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı andı.

Laçin; “Berkin Elvan’ın katili Başbakan’dır”
banner269


Eğitim Sen Çine Şubesi Başkanı Ferit Laçin beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile, Şube binasında düzenledikleri basın açıklamasında Gezi Eylemleri sırasında başına gaz fişeği ile aldığı darbe sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı anarak önemli açıklamalarda bulundu.  

Açıklamasına, ‘Gezi direnişi sırasında Başbakan’ın “destan yazmakla” övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.’ Sözleriyle başlayan Laçin,  ‘Berkin Elvan’ı, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi Direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın ve Ahmet Atakan’ın yanına uğurluyoruz.” dedi.

Berkin Elvan’ın ölüm haberinin tüm ülkeyi derin bir üzüntüye boğduğunu söyleyen Laçin, “Tedavisi boyunca Türkiye halklarının üzerine titrediği, insani duygularını yitirmemiş herkesin, her ailenin umutla iyi haberlerini beklediği Berkin Elvan’ın ölüm haberi tüm ülkeyi derin bir üzüntüye boğmuş, ölümü ülke çapında büyük bir öfkeye yol açmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen kitlesel protestolar, boykotlar ve eylemler ile vicdan sahibi olan bütün halklar Berkin’e sahip çıkmış, katillerinin ve arkasındaki güçlerin peşini bırakmayacaklarını ilan etmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Başbakan toplumu kamplaştırmaya çalışmıştır”

Açıklamasında AK Parti Hükümeti’ni eleştiren Laçin, “Yıllardır başta toplumun örgütlü kesimleri olmak üzere, halkın en temel taleplerine kulaklarını tıkayan AKP hükümeti ve Başbakan, Gezi direnişi ile birlikte yıllardır sesi kısılan, yok sayılan toplum kesimlerinin sesine kulak vermek yerine onlara her fırsatta hakaret etmiş, her fırsatta milyonları açıkça tehdit etmekten çekinmemiş, güvenlik güçlerine yetki vererek gencimizin güvenlik güçleri tarafından katledilmesine neden olmuştur. Gezi sürecinden itibaren Başbakan, giderek sertleşen üslubu üzerinden toplumu her fırsatta germeye, kamplaştırmaya ve birbirine düşman etmeye çalışmıştır.  Yıllardır ısrarla sürdürülen halkları birbirine karşı “kin ve düşmanlık duyguları üzerinden” tahrik ederek bölme girişimleri, son günlerde ülkenin dört bir yanında faşist saldırıları, parti binalarının taşlanmasını ve linç girişimlerini beraberinde getirmiştir. ” dedi.

Gezi Eylemleri sırasındaki polislerin eylemcilere sert müdahelesi sonucu bir çok kayıpların yaşandığına dikkat çeken Laçin, “Gezi direnişi sürecinde gençlerimiz henüz 20’li yaşlarda toprağa düşerken, henüz 15 yaşında olan Berkin Elvan, 15 Haziran 2013 tarihinde Başbakan’ın “kahraman” polisinin attığı bir gaz bombası ile yaralanmıştır. Berkin tam 269 gün, umutla ve inatla yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermiş, ancak gencecik bedeni bu mücadeleyi daha fazla sürdürememiştir.” şeklinde konuştu. 

“Berkin Elvan’ın katili Başbakan’dır”

“Berkin Elvan’ın katili, sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında “talimatı ben verdim”, “kahraman polisimiz destan yazdı” sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır.” diyen Laçin, “Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.” dedi.

“Katillerinin peşini asla bırakmayacağız”

Ailenin acısını paylaştıklarını da belirten Laçin, “15 yaşındaki oğullarını ekmek almaya gönderirken atılan gaz bombası ile yaralanıp 269 gün sonra cansız bedenini teslim alan Elvan ailesinin acısını paylaşıyoruz. Berkin kardeşimizin katilleri başta olmak üzere, talimat verdiğini kabul eden Başbakan dâhil, bütün sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağımıza söz veriyoruz. Gezi Direnişi’nin sembol isimlerinden Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken, katillerinin peşini asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz!” cümleleriyle açıklamasını noktaladı.


Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291