banner323

Her Şey Bir Fikir İle Başlar

Seminerde firmaların özellikle kurumsallaşma ve markalaşma anlamında önemli bir adım atmaları noktasında KOSGEB tarafından verilen destek programları ve projelerin hazırlanması hakkında bilgiler anlatıldı.

Her Şey Bir Fikir İle Başlar
banner269
 Projelerin hazırlanmasında öncelikle olarak fikir çok önemli olduğunu söyleyen KOBİ uzmanı Cengiz Sıtkı “ Her şey bir fikir ile başlar, fakat her fikir bir proje olmaya bilir. Proje; Belirli bir yerde, belirli bir zaman ve bütçe çerçevesinde, bir başlama ve bitiş noktasına sahip, hedeflenen belirli amaçların gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlanan faaliyetler bütünüdür. Bu anlamda KOSGEB’e sunulacak projeler çok önemli. İşletmenin belirlenmiş bir sorunu veya ihtiyacını gidermek üzere birden fazla etkinlik veya faaliyetlerin bir araya gelmesiyle, bazı çıktıların elde edilmesi ve bu çıktılar aracılığıyla proje amacına ulaşılmasını sağlamalıdır. Yalnızca bir mal veya hizmetin teminine yönelik bir faaliyet proje olarak sunulmamalıdır. Proje, işletmenin tüm sorun ve ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olmamalıdır” şeklinde konuştu.

Amaç Hedef Ve Bütçe Belirlenmeli

Projelerin, net olarak tanımlanmış, açık olarak ifade edilmiş ve okunduğunda farklı anlamlar çağrıştırmayacak bir amacı olması gerektiğini söyleyen KOBİ Uzmanı Barışcan Gülay “Amacınız soyut ve ulaşılamaz değil; ulaşılabilir, gerçekçi ve somut çıktılar üreten nitelikte olmalıdır.Proje amacını gerçekleştirmek için hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için de planlanmış faaliyetler tanımlanmalıdır. Seçilmiş olan faaliyetlerin ve bu faaliyetleri gerçekleştirirken kullanılacak yöntemlerin projenizin amaçlarına ulaşmak için gerekli ve doğru seçilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Faaliyetleriniz zaman planınız ve bütçeniz için temel oluşturacaktır. Bu sebeple amaç-hedef-bütçe açısından anlamı ilişkiler kurabileceğiniz faaliyetler belirlenmelidir. Faaliyetleri gerçekleştirdikten sonra projenin tamamlanması sonucunda somut bir çıktının olması gerekmektedir. Proje bütçesinde yer verilen giderler, proje faaliyetleri ile ilişkilendirilmelidir. Proje bütçesi oluşturulurken gerçek maliyetlere odaklanılmalı ve gerekli piyasa araştırması yapılarak uygun maliyetler tespit edilmelidir. Proje destek programına mutlaka KOSGEB veri tabanına kayıtlı aktif durumda olan ve Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsündeki işletmeler başvurabilir. Başvurular Kasım ayının sonunda kadar KOSGEB veri tabanından yapılabilecek” dedi.

Mağdur Duruma Düşmeyin

Seminerin sonunda soru cevap kısmında özellikle işletme sahipleri projelerin mutlaka danışman firmalar tarafından mı düzenlenmesi gerekli sorusuna da açıklık getiren KOBİ uzmanları bu konuda kendilerine çok fazla şikâyet geldiğini ve işletmelerin bu danışman firmalara büyük miktarlarda para kaptırdıklarını ve mağdur olduklarını söyledi. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve mağdur durma düşmemek için KOSGEB web sayfasından gerekli bütün işlemleri firmaların rahatlıkla yapabileceğini dile getiren Uzmanlar gerekli bütün bilgilerin KOBİ Proje Destek Uygulama Kılavuzunda yer aldığını ve projeleri işletmelerin kendileri hazırlamaları durumunda daha iyi sonuç aldıklarını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130