banner323

Çine’de buzağı ölümlerine karşı eğitim toplantısı yapıldı

Çine’de buzağı ölümlerine karşı eğitim toplantısı yapıldı
banner269
Çine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, sürdürülebilir hayvan sağlığının tesis edilmesi ve buzağı ölümlerinin önlenmesi amacıyla ‘Buzağı Ölümleri’ konulu eğitim toplantıları gerçekleştirdi.

Çine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Çine Belediye Düğün Salonu'nda Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Veteriner Hekim Gülnur Kalaycı ve Dr. Uzm. Veteriner Hekim Seza Eskiizmirliler’in katılımıyla Sığırlarda viral ve bakteriyel etkenli hastalıkları ile mücadele konulu bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapıldı.

Buzağı ölümlerinin hayvancılıkta en önemli sorunların başında gelmesi ve ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle harekete geçen Çine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü düzenlediği ‘Buzağı Ölümleri’ eğitim toplantısına, Damızlık Birliği Yönetim Üyesi Ercan Türkoğlu Çine’de ve Karpuzlu’da görev yapan resmi ve serbest veteriner hekimlerin katılımlarıyla seminer düzenledi.

Çine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Ağaran, konuya ilişkin açıklamasında, ”Bakanlığımızca yapılan çalışmalarda, 2015 yılı içerisinde buzağı ölümlerinin tespit edildiği, bunun da ülkemiz ekonomisi açısından önemli kayıplara neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Sürdürülebilir hayvan sağlığının tesis edilmesi ve buzağı ölümlerinin önlenmesi amacıyla, yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması önem taşımaktadır. Bu nedenle Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüklerimizce, sorumluluk alanındaki illerde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ile koordinasyon sağlayarak 2016 yılı içerisinde Veteriner Hekimlere, onlar vasıtasıyla da yetiştiricilere yönelik farkındalık yaratacak eğitimler düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda İlimiz koordinatörlüğünde İl Merkezi, Nazilli, Söke ve Çine İlçelerinde 17 İlçemizde görev yapan Resmi ve Serbest Veteriner Hekimlerin katıldığı eğitim programları gerçekleştirilmiştir” dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130