Çine'de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

Çine'de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
banner269

Çine’de, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıldönümü törenle kutlandı.

Kurtuluş Savaşı'nı taçlandıran Büyük Taarruz'un 97. yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Çine'de kutlamalar gerçekleştirildi.

Çine Hükümet Meydanı’nda çelenk koyma törenine Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazi ve yakınları, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Çine Kaymakamlığı ve Çine Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk büstünün önüne çelenk konuldu. Öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.

Çine İlçe Jandarma Komutanlığında görevli personel Başçavuş Soner Yılancı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Asil Türk Milleti'nin ebedi başkomutanı Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediği temel nitelikleri bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız bu uğurda ettiğimiz yemindeki inancımız gibi sürmektedir. 1914 yılında başlayan birinci dünya savaşında Osmanlı İmparatorluğu, Almanların yanında savaşa dahil olmuş 4 yıl boyunca 9 cephede kahramanca mücadele eden Osmanlı Devleti, Almanya ve müttefiklerinin 1918 yılında yenik sayılmasıyla hükmen yenilmiş olup Mondoros Mütarekesini imzalamak zorunda kalmıştır. Mondoros Mütarekesi sonrası anlaşma gereği ordu terhis edilmiş, ağır silahlarına el konulmuş, bütün tersanelerine girilmiş ve ve daha önemlisi vatanın dört bir yanını işgale başlamışlardır. Bu durumu gören Mustafa Kemal Paşa bir grup silah arkadaşıyla birlikte 'ya istiklal ya ölüm' diyerek Anadolu'da bir kurtuluş mücadelesi başlattı. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış 16 büyük imparatorluk ve yüzlerce devlet kurmuş Türk Milleti, emperyalist, sömürgeci, haçlı zihniyetiyle saldıran batılı büyük devletlerin işgalini asla kabul etmemiş Büyük Önder Atatürk'ün liderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini her türlü imkansızlıklara rağmen binlerce şehit vererek Allah'ın izniyle kazanmasını bilmiştir. Bu zaferle Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe Türk'ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil milletiyle de topyekün savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130