banner323

Çine Belediye Başkanlığından Duyurulur ‘Zeytinime Dokunma’

Çine Belediye Başkanlığından Duyurulur ‘Zeytinime Dokunma’
banner269

Çine Belediyesi, ‘ Zeytinime Dokunma’ temasıyla basın açıklaması yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın elektrik üretimi için zeytinlik alanların madencilik faaliyetine açılmasına yönelik kararına bir tepkide Çine Belediyesi’nden geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair Yönetmeliği’nin Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini, Çine Belediyesi tepkisini basın açıklaması yaparak gösterdi.

Basın açıklamasında şunlar yer aldı; “Çine, ülkemizin, zeytin ağaç varlığı bakımdan en zengin ilçesidir. Çineli zeytinle soluk alır, zeytinle yaşar. Nafakası, geçimi zeytin üzeredir. Çineli çiftçilerin gözbebeği gibi baktığı, hasatını yaptığı zeytin ormanları yüzlerce yıldır sadece çiftçinin geçimini sağlamaz aynı zaman da kara sığırlara, karatavuk kuşlarına, üveyiklere, yabani tavşanlara, sincaplara , alakargalara vb onlarca farklı canlıya yurt olur, ev sahipliği yapar.

Çine’nin sahip olduğu zeytin ormanları, kadim üretim havzası ve biyolojik çeşitlilik bakımından özel doğa alanlarıdır. Zeytin ormanlarının oluşması için binlerce yılın geçmesi gerekmiştir.

Çine’de, zeytin ormanlarından üretilen zeytinyağının hem gıda değerleri hem de nefaseti bakımından benzersiz olduğu bilgisi artık zeytin/zeytinyağı sektörünün apaçık kabul ettiği bilgilerdendir.

Zeytin berekettir, geçim kaynağımızdır, soframızın lezzeti, bedenlerimizin şifasıdır. Zeytin tarihtir, barışın ve uygarlığın sembolüdür. Tarihte yasa ile korunan ilk nebattır. Zeytin, gölgemiz, yakacağımız, gıdamızdır.

İktidar ,bütün ilgimizin, dikkatimizin savaşta ve pandemide olduğu bir zamanda yangından mal kaçırırcasına zeytin ormanlarımız ve Çine’miz için ölüm fermanı anlamına gelen zeytin yasasını geçirmeye çalışıyor…

Resmi Gazete‘de yayımlanan maden yönetmeliğindeki değişiklikle “zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine” izin verildi. Yönetmelik şöyle: “Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilebilir.

“Zeytinliklerin ve Çine’nin ölüm fermanı olacak olan bu değişiklik asla kabul edilemez! Kutsal ve ölümsüz zeytin ağacı kömüre, taş ocaklarına, madenlere kurban edilemez. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130