Çiftçilerin, ÇMKB’na Açtıkları Dava Sonuçlandı

Çiftçilerin, ÇMKB’na Açtıkları Dava Sonuçlandı
Çine Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına aidat ödememek için 12 çiftçinin kuruma açmış olduğu mahkeme sonuçlanırken, 2 bin üye ayrılmak istediklerini belirten dilekçeleri de geçersiz sayıldı.

Çine Çiftçi Malları Koruma Başkanlığının vermiş olduğu hizmetlerden yararlanmak istemeyen 2 bin çiftçi dilekçelerini kuruma verirken bunlardan 12 çiftçide korkuma aidatı ödemek için kurumu mahkemeye verdi. Mahkeme soncunda 2 bin çiftçinin dilekçesi geçersiz sayıldı. Çine Çiftçi Malları Koruma Başkanı Kadir Erdoğan yaptığı basın açıklamasında; “Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı resmi kurumdur. Dernek, oda, tüzel kişilik vesaire değildir. Kurumumuz Türkiye Cumhuriyeti Kanunları gereği 02.07.1941 tarihinde kurulmuş 4081 Sayılı Kanuna uygun olarak işlevini yapmaktadır. Tarımsal arazisi olan herkes zorunlu Çiftçi Malları Koruma mükellefidir. Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları kanunla kurulmuştur. Bilindiği gibi kanun çıkarma ve kanunları iptal ederek yürürlükten kaldırma görevi yüce meclise ait bulunmaktadır. Bunun dışında bazı kişiler ve kuruluşların koruma aidatları ödemelerinin geciktirmeye çalışılmasının sadece siz arazi sahiplerinin aleyhine olacağı zorunlu olarak çok yüksek miktarda ödemede bulunacağınızın kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Şöyle ki; Çiftçilerimizden koruma istemedikleri yönünde dilekçeler ile kurumumuza başvuruda bulunmuşlardır ve bu çiftçilerimizden 12 çiftçimiz Kurumu koruma aidatı ödememek için mahkemeye vermiştir.

Kurumumuz 4081 sayılı kanuna uygun olarak, Valilik ve de Kaymakamlık makamının emirleri doğrultusunda hareket etmektedir. Kanunları iptal ederek yürürlükten kaldırma görevi Türkiye Büyük Millet Meclisince (TBMM) yapılır ve değiştirilir. Kişiler ve kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur. Kanun yürürlükten kaldırılmadığı sürece koruma aidatlarının ödenmesi yasal bir zorunluluk olarak devam edecektir. Ödeme yapmayan çiftçilerimiz için 6183 sayılı Amme Alacakları kanunu maddesi uygulanacaktır. Bu açıklamalar doğrultusunda kurumumuza dilekçe ile başvuruda bulunan çiftçilerimizin dilekçeleri gelen mahkeme sonucuna göre çiftçilerin dilekçeleri geçersizdir. Çiftçilerimiz 2017 yılı koruma aidatlarını ödemeleri hususunda, Çiftçi Malları Koruma Başkanı olarak çiftçilerimizin zor durumda kalmamaları için bu bilgilendirmeyi kamuoyu ile paylaşmayı kendime bir borç biliyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner150

banner130