Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Çine’de Yapıldı

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Çine’de Yapıldı
Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Çine Ziraat Odasının ev sahipliğinde Çine’de yapıldı.

Çine Ziraat Odası tarafından organize edilen Ekim ayı il koordinasyon kurulu toplantısı Çine Ziraat Odası Meclis Salonu’nda, Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı başkanlığında ve ilçe ziraat odaları başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşti. Toplantıda ithal et konusu damga vururken zeytin, pamuk sorunları da masaya yatırıldı. Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı,”Türk çiftçisi ithalle tehdit edilmemeli, maliyeti düşürerek daha çok üretim yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“Çiftçi İthalat İle Terbiye Edilmemeli”

Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, “ Et ithalatından dolayı ette kriz başladı. Daha önce sayın bakana Ekim ayı başında bir ziyarette ithalattan dolayı rahatsızlığımızı dile getirdik. İthalatın Türkiye tarımında hemen hemen bütün ürünlerinde ithalat dendiğinde bizlerin tüylerimiz ters dönüyor. Tüketici fiyatlarının fazla yükselmesi, pahalı et tükettiği iddiası medyada yoğun şekilde yayılmasıyla etteki 29 lira olan bıçak fiyatı 24,5 -25 liraya düştü.16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinliğinde Tarım Bakanı standımıza geldiğinde, et konusunda sıkıntıyı  ‘ette lastik patladı’ dedim. ‘Merak etmeyin toparlayacağız’ dedi. Tüketici pahalı et tüketmesin, yüksek maliyetli üretiyoruz, saman, silaj, yem fiyatları yüksek. Çiftçinin para kazanma marşı yükseldiğinde direkt ithalat ile terbiye edilme ile karşı karşıya kalıyor. Bu senaryoyu çok yaşadık. Fiyatlar bir yıl sonra düşmeye devam ederse bıçak fiyatı 35 lira olur. Bunun için alim olmaya gerek yok, daha çok üretmek zorundayız. Türkiye, açığını üretim ile kapatırsak sağlam çözümler bulabiliriz. Tedbir alınmaz ise besicimiz ciddi bir sıkıntı yaşayacak. Damların boşalmasıyla seneye bıçak fiyatlar tekrar yükselecek. İthalattan süratle vazgeçilmesini ve besicinin desteklenmesi gerektiğini söylüyoruz. Kendimize yeten bir toplum olmalıyız ve kendimiz üretmek zorundayız. İthalatla tehdit edilmemeli Türk çiftçisi, düşük maliyetle daha çok üretmekle çare olacağını düşünüyorum” dedi.

Avrupa ile Benzerliğimiz Yok”

Aydın Efeler Ziraat Odası başkanı Rıza Posacı süt destekleri ile ilgili açıklamaların; “ Süt desteği dağıtıldı, 2 kuruş sıcak süt, 4 kuruş soğuk süt, 8 kuruşta kooperatif marifetiyle satılan sütlerde destek alındı. Buruda makas çok fazla açıldı, tamam örgütlü toplama olsun ama Aydın’da baktığımızda sütlerin büyük kısmı yöresel mandıra veya büyük şirketler tarafından pazarlanıyor. Kooperatif marifeti ile pazarlanmasının bir miktar ayrıcalığı olsun ama bu makasın destekleme bazında ortaya çıkan 4- 8 kuruş bandında olması bize göre haksız rekabeti ortaya çıkarıyor, piyasanın ağırlığını kaldıran mandıra ve diğer firmaların süt girimini yavaşlatıyor. Tarım Bankalığından bir formül aranmasını istiyoruz. Damızlık birliği, süt birliği üyesiyiz bir şekilde öğütlüyüz zaten. Sadece kooperatiflere desteğin 4 kuruş olması doğru değil. Avrupa’da böyle yapıldığı mantığı da uygun değil. Çünkü Avrupa’da pazarlama organizasyonu kooperatif marifeti ile oluyor. Türkiye’de bu tam tersi. Türkiye’de yüzde 30 oranında süt toplama işini kooperatifler yapıyor. Birçoğunun işletmesi yok. Sadece alıp satma bandında işlem görüyorlar. Avrupa ile benzerliğimiz yok. Bizim Türkiye şartlarında yerli yeni bir formül bulmalıyız. Biz çok üretmekten ziyade kaliteli üretmek zorundayız. Soğuk zincirdeki sütün desteklenmesi lazım” şeklinde ifade etti.

“Çiftçiler Zeytinyağına Yönelsin”

Kuyucak, Bozdoğan, Karacasu, Buharkent, Nazilli ve Köşk’te sofralık zeytin üretildiğini belirtirken Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, “sofralık zeytin fiyatlarının işletmeciler tarafından çok aşağıya çekildi. 50 kuruş toplayıcıya veriyoruz, bir buçuk lira fiyat teklif ediliyor, bir lira vatandaşa kalıyor. Zeytinde dekar başına verim belli, bizim çiftçilere tavsiyemiz zeytinyağına yönelsinler. Bu sezon yağ rekoltesi düşük olacak gibi. Yağ daha kıymetli hale gelecek” dedi.

“Dana Desteği Yeniden Gündeme Gelmeli”

Çine Ziraat Oda Başkanı Özkan Atıgan toplantının Çine’de yapılmasından dolayı memnuniyetini ifade etti. Atıgan, “Dana desteğinin yeniden gündeme alınmasını istiyorum. Çünkü çiftçilerimiz et üretmesi lazım şu anda ithal ete muhtaç duruma düştük. Besiciye dana desteği verilerek, daha çok kilolu kesim yapılmasını sağlayabiliriz Bakanlık tarafından acil gündeme alınmalı. İl Koordinasyon toplantımızın Çine’de olması ciddi kararlar almamızı sağladı” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Başkan Atıgan, toplantıya ve akşam düzenlenen yemeğe tüm davetlilerin katılmalarından dolayı Ziraat Odası Başkanlarına, Çine Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyelerine ve Meclis Üyelerine teşekkür etti.Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130