banner289

ADD Çine Şube, “Ermeni soykırımı Tarihin çarptırılmasıdır”

ADD Çine Şube Başkanlığı tarafından, 24 Nisan 1915 Ermeni Olaylarının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi.

ADD Çine Şube,  “Ermeni soykırımı Tarihin çarptırılmasıdır”
banner269

ADD Çine Şube Başkanlığı tarafından, 24 Nisan 1915 Ermeni Olaylarının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi.

ADD Şubelerinin Türkiye genelinde Ermeni Olayları ile ilgili gerçekleşen basın açıklamasını Atatürk Düşünce Derneği Çine Şube Başkanı Ayşe Aşkar dernek binasında yaptı.

“Ermeni soykırımı Tarihin çarptırılmasıdır” diyen Aşkar açıklamasına şöyle devam etti;

“Bugün bize Ermeni Soykırımı yalanını dayatanlar, dün bize Sevr’i dayatanlardır. Dün onları dize getirdik. Bugün de dize getirmeliyiz. Ermeni soykırımı Tarihin çarptırılmasıdır.

Çünkü: Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasının yolunu açan 1878 Berlin Antlaşması sonrası, kendilerine Doğu Anadolu’da bağımsız bir Ermeni devleti kurma vaadi verilen Osmanlı Ermenileri: Ermeni İhtilal Komiteleriyle devlete karşı 1888-1915 yılları arasında tıpkı bugün PKK’nın yaptığı gibi binlerce kişinin ölümüne sebep olan baskın ve katliamlar gerçekleştirmiş, 1. Dünya Savaşında Doğu Anadolu’yu işgal eden çarlık Rusya’sı ordularında Osmanlı’ya karşı savaşmış, katliamlar yapmış, Kurtuluş Savaşında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu işgal eden Fransız ordularında yer almış ve dönemin hükümeti tarafından çıkarılan tehcir (zorunlu göç) yasası kapsamında askeri bir tedbir olarak olayların yoğun yaşandığı yerlerden, yine Osmanlı toprağı olan başka vilayetlere göç ettirilmişlerdir. 85 bin  Osmanlı Ermeni’sinin yaşadığı İstanbul’da soykırım günü ilan edilen 24 Nisan 1915 günü, sadece 2 bin 345 Ermeni’nin tutuklandığı sabittir, belgelidir. Bu durum bile olayın bir soykırım olmadığının en basit kanıtıdır. Yine 1914 yılı Osmanlı nüfus sayımında 1 milyon 229 bin  Ermeni nüfusu olduğu, bunun yaklaşık 500 bininin zorunlu göçe tabi tutulduğu, göç edenlerin geriye dönenleri, Kafkaslara, İran’a gidenleri bulunduğu devlet arşiv ve belgeleriyle sabittir. Esasen bu döneme ait tüm devlet arşivleri işgal kuvvetlerince toplanıp İngiltere’ye götürüldüğü ve incelendiği halde herhangi bir suç delili bulunamadığı da bir tarihsel gerçektir. İşte bu nedenlerle (Ermeni Soykırımı) iddiası kocaman bir tarihi yalandır.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak barıştan yana olan tüm devletlere sesleniyoruz: Yüzyıllarca bu topraklarda birlikte, kardeşçe yaşamış olan Türklerle Ermenileri; Osmanlı’nın paylaşılması sürecinde kendi emperyalist emelleri için birbirine düşman eden, Birinci Dünya Savaşında 9 cephede ve Batı’da Çanakkale’de bize Sevr’i dayatanlarla vatan için savaşan Türkleri, Doğu Anadolu’da bağımsız bir Ermeni devleti kurma vaadi ile kandırıp, Ermeni İhtilal Komiteleri eliyle arkadan vurduran, Ve bu trajedinin yaşanmasına neden olan, Haçlı zihniyetini, Dünya barışını zedeleyen emperyalizmi, Mahkûm edin. Mahkûm edin ki Dünya Barışı doğsun.”


 


Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291