banner289

Türk zeytin ve zeytinyağına Suudi Arabistan’da yoğun ilgi

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için Suudi Arabistan'a düzenlenen tanıtıma yoğun ilgi gösterildi.

Türk zeytin ve zeytinyağına Suudi Arabistan’da yoğun ilgi
banner269
 Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için bu ayki yoğun tanıtım atağını Suudi Arabistan ile sürdürdü.

Komite, 15-17 Kasım'da ABD'de, 17-20 Kasım'da Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen Foodex Saudi 2015 Fuarı'na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağını tanıttı.

Suudi Arabistan’ın gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalat yoluyla karşıladığına işaret eden Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında Suudi Arabistan’ın 9 milyon 423 bin dolarlık tutarla ikinci ülke konumunda olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan’ın 30 milyonluk nüfusu yanında her yıl 15 milyon turistin ziyaret ettiği petrol zengini bir ülke olduğuna işaret eden Gündeş, “Suudi Arabistan bizim için hedef pazar konumunda olan bir ülke. 50 milyar Dolar gıda tüketimi ile Suudi Arabistan körfez ülkeleri arasında en geniş  gıda ve içecek pazarına sahip olan ülke olup sektörün yıllık büyüme oranı yüzde 18. Suudi Arabistan'ın Gıda ve içecek sektörüne özel tek fuarı olma özelliğini taşıyan Foodex Saudi 2015 Fuarı’na katılarak konumumuzu güçlendirmek istedik. Fuarda ZZTK standı ziyaretçilerin en yoğun ilgi gösterdiği stantlardan biri oldu” diye konuştu.

Gündeş şöyle devam etti; “Fuarı 6000'den fazla kişi ziyaret etti. Ziyaretçilere Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldı. Fuara 30 farklı ülkeden firmalar katılarak ürünlerini sergilerken Hindistan, Güney Kore ve İtalya fuara milli katılım düzenleyen ülkeler oldu. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim rakamlarında yaşanacak artışa paralel olarak Suudi Arabistan’a ihracatımızda artış gösterecektir.”

Türkiye 2014-15 sezonunda Suudi Arabistan’a 9 milyon 423 bin dolarlık dilimi zeytinyağı olmak üzere, 11 milyon 606 bin dolarlık zeytinyağı ve sofralık zeytin ihraç etti.Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130