banner289

STG, Uzakdoğu'yu hedef pazar belirledi

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Uzakdoğu’yu “Hedef Pazar” belirledi.

STG, Uzakdoğu'yu hedef pazar belirledi
banner269
 STG, Hong Kong’da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı’nda Türk levreği, çipurası ve diğer deniz ürünlerini görücüye çıkardı. Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörlerinden su ürünleri sektörü levrek ve çipurada Avrupa pazarında yüzde 25 pazar payına ulaştıktan sonra yönünü dünya ticaretinin yeni gözdesi Çin ve Hindistan’a çevirdi. Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 8-10 Eylül 2015 tarihlerinde Hong Kong Convention & Exhibition Center’da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı’na ikinci defa info stand ile katıldı ve Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı. Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Çin’de 200 milyon alım gücü yüksek müşteri kitlesi olduğunu, bu kitleye Türk balıklarını yedirmek istediklerini belirtti.

2020 yılında Çin ve Hindistan’ın dünya ekonomisinde büyük paylara sahibi olacağını belirten STG Başkanı Melih İşliel, Hong Kong’un Çin’e açılan kapı konumunda olduğuna işaret etti.

Çin ve Hong Kong’da 200 milyonluk alım gücü yüksek ve deniz ürünlerini çok seven ve tüketen bir toplum olduğunu kaydeden İşliel, “Bu coğrafyada yaşayanlar, alternatif lezzetleri ve türleri denemek istiyorlar. Bizim Akdeniz ürünlerimiz levrek ve çipura hem Akdeniz mutfağı menülerini sunan restoranlarda, hem de geleneksel Çin mutfağına girmiş durumda. Çinliler, dünyayı geziyor ve yeni keşfetmeye başladıkları lezzetleri ülkelerinde de bulmak istiyorlar. Salt ürünlerimizi değil aynı zamanda Türk mutfağını da tanıtarak Hong Kong ve Çin’de sürdürülebilir bir pazar payına erişmek için projeler üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Çin'i ve Hong-Kong'u alternatif hedef pazar olarak gördüklerinin altını çizen STG Başkanı Melih İşliel, büyük fırsatları değerlendirmek ve yeni ihracat bağlantıları kurmak amacıyla fuara katıldıklarını sözlerine ekledi.

Hong Kong’un Çin için antrepo ve re-export merkezi durumunda olduğunu belirten Başkan İşliel,  Asya Su Ürünleri 2015 Fuarı’nın Uzakdoğu’da düzenlenen önemli bir su ürünleri sektör fuarı olduğunu ve 6. defa düzenlendiğini, 2014 yılında 201 standın yer aldığı fuara bu yıl 31 ülkeden 230 firma ve kuruluşun katıldığını, ziyaretçi sayısının ise 8 bin kişiyi aştığını belirtti.

Hong Kong’un, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi olması özelliklerini dikkate alarak, Asya Su Ürünleri Fuarı’na katılma kararı aldıklarını ifade eden İşliel, “Hong Kong dünya ticaret hacmi sıralamasında 13., ticaret hizmetleri ihracatı sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Ayrıca, Hong Kong, bölge merkezleri ve temsilcilik ofisleri için popüler bir merkez. Diğer yandan, bu ülkenin Çin’in en önemli ticaret ortağı olma konumu git gide artış gösteriyor. Hong Kong ekonomisi giderek bir “re-export” merkezi haline gelmek yönünde ilerliyor. Çin’le iş yapmak isteyen yabancı şirketler Hong Kong’u daha güvenli bir seçenek olarak görüyor. Bu anlamda, Çin’e girmek için de bu fuara katılım önemliydi” şeklinde konuştu.

Kızıltan: "Uzakdoğu’da kişi başı balık tüketimi 36 kg"

Asya bölgesinde kişi başı su ürünleri tüketiminin, ortalama 36 kg. olduğu bilgisi veren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise; “Balık yanında, karides, istiridye, deniz tarağı, deniz patlıcanı gibi ürünler de tüketiliyor. Hong-Kong, tam anlamıyla bir tüketim toplumu. Dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden olan Hong-Kong’un su ürünleri ithalatının 3 milyar $ civarında olduğunu belirterek ithalatında en fazla artan fasıllar gıda olup, balıkçılıkta da artış gerçekleşiyor. Uzakdoğu’nun en iyi fuar merkezine sahip olan Hong-Kong’da düzenlenen fuarlara katılım çok önemli. Hong-Kong’a çok yakın mesafede ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Makao ise yüksek yıldızlı otellerin çok fazla olduğu bir bölge. Oraya bile ihracat yapılsa, ülke olarak büyük kazanç elde edilecektir” dedi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu standı, fuarda en çok ilgi gören stant oldu ve Asya Su Ürünleri Fuarı’nda yerel aşçı Samuel Tsang ile ziyaretçilere, çeşitli tariflerle hazırladığı ülkemiz balıklarını tatma olanağı sundu, promosyon malzemeleri dağıtıldı, aynı zamanda ülkemiz balıkları sergilenerek Türk balığı imajı yaratılmaya çalışıldı. Stantta 2500 civarında ziyaretçiye balık ikram edildi. Standı Hong Kong Başkonsolosu Korhan KEMİK ile Ticaret Ataşesi Ayşe Gül BARKÇİN ziyaret etti. Ayrıca yerel dansçılar da stantta gösteri yaptı.

Asya Su Ürünleri Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu STG Başkanı Melih İşliel, STG YK Üyesi M. Taner Ciğer ve Yurdakul Sözeri ile Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Ferda Özkan ve Serap Ünal’dan oluşan heyet temsil etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 02:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130