banner323

Kuzey Irak Türkiye’den su ürünleri istiyor

Türk su ürünleri sektörünün dünya genelindeki tanıtım faaliyetleri kesintisiz devam ediyor.

Kuzey Irak Türkiye’den su ürünleri istiyor
banner269
 Gıda temininde Türkiye’nin ana tedarikçi ülke olduğu Kuzey Irak’ta, Erbil kentinde 16-19 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen Irak Agrofood Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu standına Iraklılar yoğun ilgi gösterdi.

110 firmanın katıldığı  Irak Agrofood Fuarı’nda STG standının en yoğun ilgi gören stantlardan biri olduğunu kaydeden Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, “2015 yılında 16. Fuar katılımımızı Erbil Irak Agrofood Fuarı’na gerçekleştirdik. Bu fuara ikinci kez katıldık. Kuzey Irak’ta Türkiye’den yoğun bir şekilde su ürünleri talebi var. Fuara hem ithalatçıların, hem de halkın ilgisi yoğundu. Başarılı bir tanıtım etkinliğine imza attık” dedi.

Türkiye’nin 2014 yılında Irak’a yaptığı su ürünleri ihracatının 15 milyon 25 bin dolar seviyesinde olduğuna işaret eden STG Başkanı İşliel şöyle konuştu: “Türkiye Irak’ın gıda tedariğinde birinci ülke konumunda. Türk ürünlerine yoğun bir ilgi var. Bu ilgiyi daha büyük çapta fırsata çevirmek istiyoruz.”

Irak’ta özellikle dondurulmuş su ürünleri talebinin fazla olduğuna işaret eden İşliel, Irak’ta Türk kanatlı sektörünün yakaladığı ihracat başarısının kendilerine ilham verdiğini, Su ürünleri sektörü olarak 2023 yılı hedeflerine ulaşmada Irak’a da özel önem verildiğini ve gelişebilecek bir pazar olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun Irak Agrofood Fuarı’ndaki standını Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizai, Irak Türkmen Milletvekili Aydın Maurouf ve Türkiye’nin Erbil Konsolos Yardımcısı Salih Çınar ziyaret etti. Fuarda STG’yi STG Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Yeniçıkmaz ve EİB Uzman Yardımcısı Barış Koçtürk temsil etti.Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130