banner323

İEF’ye EİB’den Alım Heyeti dopingi

İEF’ye EİB’den Alım Heyeti dopingi
banner269
Türkiye’de fuarcılığın başlangıç noktası İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında, Ege İhracatçı Birlikleri, 25 Ağustos 2016 Perşembe günü “Alım Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirecek. Organizasyona; Afganistan, Hindistan, Tacikistan, Gine, Gana, Benin, Komorlar ve Sri Lanka’dan 34 işadamı katılacak ve Türk ihracatçılarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamındaki “Alım Heyeti Organizasyonu”nu Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonu’nda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Organizasyonu’nda İzmir Swissotel Grand Efes’te gerçekleştireceklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Alım Heyeti Organizasyonu”nda yer alan ülkelerin Türkiye’nin alternatif ihraç pazarları bulma çabasıyla örtüşen ülkeler olduğuna dikkati çekti.

“Alım Heyeti Organizasyonu”na katılacak olan ülkelerle dış ticaretimizin 2015 yılı sonu itibariyle 7.5 milyar dolar civarında olduğuna vurgu yapan Ünlütürk, “Bu ülkelerle dış ticaret dengemiz Türkiye’nin aleyhine işliyor. 1 milyar 209 milyon dolar ihracatımıza karşılık, 6 milyar 389 milyon dolar ithalatımız var. 5 milyar dolar civarında dış ticaret açığı veriyoruz. Bu dış ticaret açığını kapatmak için bu pazarlara yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu.

İhracatta sınırlı pazarlara bağımlılığın önemli bir risk olduğunu Türkiye’nin yakın zamanda yaşadığı tecrübelerle daha net gördüğünü anlatan Ünlütürk şöyle devam etti: “Bu nedenle ihracatta Pazar çeşitlendirmesine bundan sonraki süreçte çok daha fazla önem vereceğiz. “Alım Heyeti Organizasyonu”na katılacak olan Afganistan, Hindistan, Tacikistan, Gine, Gana, Benin, Komorlar ve Sri Lanka’ya, kimyasal yağlar, elektronik gereçler, elektrik teçhizatı ve tesisatı, demir ve alüminyum maddeleri, gıda ve tüketim maddeleri, şekerleme ve çikolata, tekstil ürünleri, hazırgiyim ve konfeksiyon, tarımsal ekipmanlar ve sulama sistemleri, yapı malzemeleri, baskı malzemeleri ve yedek parçaları, geri kazanım ürünleri, sağlık malzemeleri, kablo sistemleri başta olmak üzere birçok sektörde ihracat yapabiliriz. İhracatçılarımızı bu fırsatı değerlendirmeye davet ediyoruz. Alım Heyeti Organizasyonu’ndaki ithalatçılarla görüşmek isteyen ihracatçılarımız sanayi@eib.org.tr adresinden Ege İhracatçı Birlikleri ile temasa geçebilirler.”

Yabancı delegasyonlar misafir edilecek

Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ) tarafından 26 Ağustos – 04 Eylül 2016 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek 85. İzmir Enternasyonal Fuarı sürecinde Nijer, Irak, Kamerun, Sri Lanka, Ekvator Ginesi, Gana, Komorlar, Kosova ve Malezya’dan “Ticaret Heyetleri”ni ağırlayacak. Nijer, Irak ve Kamerun heyetleri bakan düzeyinde temsil ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130