banner289

Çine Demiryolu için düğmeye basıldı

Çine Adnan Menderes Barajını yaparak 141 yıllık bir hayali gerçekleştiren hükümet, çok önemli bir başka projeyi tamamlamak için düğmeye bastı. Aydın-Çine-Güllük Demiryolunu tamamlamak için gerekli tüm çalışmalar yapıldı.

Çine Demiryolu için düğmeye basıldı
banner269

Türkiye’de üretilen feldspat madeninin % 95’ini karşılayan Aydın’ın Çine ve Muğla’nın Milas ilçeleri, tamamlanması için düğmeye basılan demiryolu projesi sayesinde ihracat üstünlüğü elde etmeye hazırlanıyor. Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde önemli mesafe aldıklarını belirten Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Aydın-Çine-Güllük Demiryolunun önemli bir ihtiyacı karşılayacağını kaydetti.

Çine ilçesinde yoğun olarak üretilen madenlerin özellikle feldspat madeninin, ekonomik şekilde taşınarak maliyetin düşürülmesi ve ihracat üstünlüğü elde edilebilmesi bakımından ilçenin demiryolu ağına bağlanmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Kılınç, “2008 yılında başlayan ve 2010 yılında tamamlanan proje çalışmasında artık sona gelindi. Toplam 159 Km uzunluğunda olması beklenen demiryolu, gerek Çine ve gerekse komşu Milas için de hayati önem taşımakta. Çift hat, elektrikli ve sinyalizasyonlu olarak hazırlanan proje, her iki ilçemize de ihracat üstünlüğü kazandıracak” diye konuştu.

Proje hızı Saatte 120 Km olarak belirlenen demiryolunun tamamlanmasının bölgede önemli bir ekonomik canlanmayı beraberinde getireceğini ifade eden Ali Gültekin Kılınç, Selçuk-Aydın-Denizli Demiryolunun da güzergah plan profillerinin tamamlandığını, sanat yapıları ve diğer projelerin de yapımına geçildiğini belirtti.


Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2015, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291