banner289

Ayakkabı ihracatı Amerika Birleşik Devletleri'nden yükselecek

Ayakkabı sektörü ve ABD ayakkabı ihracat piyasası hakkında değerlendirmeler yapıldı

Ayakkabı ihracatı Amerika Birleşik Devletleri'nden yükselecek
banner269

1981-2009 yılları arasında Amerika’da bulunan en geniş ayakkabı ticaret birliği olarak tanınan “Footwear Distributors and Retailers of America (FDRA)”da başkanlık görevini yürüten ve halihazırda ABD ayakkabı sektörüne yönelik çalışmalar yapan uzman Peter Thomas MANGIONE tarafından Deri Tanıtım Grubu (DTG) ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği'nin (TASD) destekleriyle 23 Temmuz 2015 Perşembe günü Ege İhracatçı Birlikleri hizmet binasında “ABD Ayakkabı Sektörü ve ABD Ayakkabı Piyasasına Giriş” konulu bir seminer düzenlendi.

Açılış konuşmasını Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Zandar'ın açılış konuşmalarını yaptığı ve deri sektörünün ihraç pazarlarına ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ne odaklanması gerektiğini belirttiği seminerde, Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik gerçekleştirilmesi planlanan ihracatın detayları hakkında bilgi veren Mangione, dünya ihracatında ve üretiminde ayakkabı sektörünün ülkeler bazında yerini değerlendirdi. Türk üreticilerin pazarlamaya odaklanmaları gerektiğini kaydeden  Magione,  Amerika pazarı için dikkate alınması gereken hedeflerin bazılarının; kaliteyi yükseltmek, verimliliği artırmak, emek yoğunluğu azaltmak, yönetimi ve tedarik zinciri verimliliğinin tüm yönlerini geliştirmek olduğuna dikkat çekti.

En çok ayakkabı üreten ve ihraç eden ülkenin Çin olduğuna dikkat çeken Mangione, "Dünya çapında en fazla üretim ve ihracat yapan ilk ülke Çin, ikinci ülke Hindistan, üçüncü ülke yüzde 80'i spor ayakkabı üretim ve ihracatı olan Vietnam'dır. En fazla ayakkabı tüketimine sahip olan ülkenin de Çin olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra ayakkabı sektöründeki en düşük işçilik ücreti Etiyopya'da 0,36 dolar iken, en yüksek işçilik ücreti 25,6 dolarla Japonya'dadır" diyerek sektöre ilişkin bilgiler paylaştı.

Çin'in büyümesinin yavaşladığını ve bu sayede Çin ile diğer ülkelerin rekabet edebilme imkanlarının arttığını belirten Magione, ABD ayakkabı piyasasının güçlenmesini beklediklerini ve ABD'nin yıllık perakende ayakkabı satışının 60 milyar dolar olduğunu ifade ederek sözlerini sonlandırdı.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291