Atıgan, "Çiftçi Hasat Yaparken Sırtından Vuruldu"

Atıgan, "Çiftçi Hasat Yaparken Sırtından Vuruldu"

Çine Ziraat Odası Başkanı Özkan Atılgan,  buğday, arpa, mısır, pirinç ve canlı büyükbaş ile küçükbaş, et ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanmasına tepki gösterdi. Atıgan, “Bakanlar Kurulu ile canlı hayvan, karkas et, buğday, mısır, arpa gibi hububat ürünlerinin ithalatında gümrük vergilerini vergisi düşürüldü. Çiftçi hasat yaparken, deyim yerindeyse sırtından vuruldu” dedi.

Destek Bekleyen Çiftçiye İthal Şoku

Bakanlar Kurulu Kararı’nın, gıda enflasyonunu kontrol altına almak için kurulan Gıda Komitesi’nin yaptığı bir dizi toplantıdan sonra alınan karar doğrultusunda yayınlandığını bildiren Çine Ziraat Odası Başkanı Özkan Atılgan, “Kararname ile gıda enflasyonuna etkisi en çok olduğu düşünülen et, ekmek, yumurta gibi ürünlerin fiyatının düşürülmesi hedefleniyor. Ancak, böyle bir kararname ile gıda fiyatlarının düşürülmesi, enflasyonun kontrol altına alınması mümkün değil. İthalatla fiyatları kısa süreliğine kontrol edersiniz, üretimle her zaman kontrol edebilirsiniz. Yayınlanan kararnamenin, Gıda Komitesi’nin kararları doğrultusunda olsa da, Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlandı. Tarım ve gıdayı ilgilendiren bir karar olmasına rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın görüşünün alınmadığı veya alınsa da bu görüşe pek itibar edilmediği anlaşılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları, ithalatla bir yere varılmayacağını, yerli üretimin artırılması gerektiğini, hayvan varlığının artırılmasının şart olduğunu ifade ediyor. Bu görüşler kararnameyle çelişmektedir” ifadelerini kullandı.

“Üretimi Bitirirsiniz”

Alının kararname iptal edilmesi gerektiğini belirten Atıgan, “Çine ilçemizde yoğun olarak mısır dikimi yapılmaktadır. Üretim maliyeti yaklaşık 70 kuruş civarında olan mısırda, tam hasat zamanında ithal edilen mısırdaki verginin kaldırılmış olması nedeni ile Çine çiftçisi mısır üretiminden kar edemeyecektir. Bankalara olan kredi ödemelerinde sıkıntı yaşayabilecektir. Bu nedenle, hasat zamanında, yani üreticinin elindeki malı satmak isterken, vergi indirimi yapmak çiftçimize büyük zarar vermiştir. Bu nedenle, zirai ürünler ve karkas ette kaldırılan vergilerin geri getirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde yok olmak olan Aile çiftçiliğinin tamamen yok olmaması için ithalattaki vergilerin geri getirilmesi gerekmektedir. Özetlersek, çiftçisi hasat yaparken gümrük vergisi düşürülerek ürünü değersizleştirilen, kasaplık, besilik, damızlık canlı hayvan ve karkas et ithalat vergileri düşürülerek korumasız bırakılan ülkenin gıda güvenliği tehlikededir. Gümrük vergisi ile et, ekmek ve yumurta fiyatını kontrol altına alamazsınız. Üretimi bitirirsiniz. Üretim biterse fiyatlar bugünkünden daha yüksek olur. Bu kararname hemen iptal edilmeli ve üretime dönülmeli” diye konuştu.

TZOB Genel Başkanına Teşekkür

Atıgan, “Çiftçimizin alın terine her zamanki gibi sahip çıkan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Sayın Ş. Şemsi Bayraktar’a canlı hayvan, karkas et, buğday, mısır, arpa gibi hububat ürünlerinin ithalat gümrük vergilerinin sıfırlanmasında gösterdiği haklı tepkisi için yanındayız ve her zaman üreticilerimizin sorunlarını gündeme taşıdığı için kendisine teşekkür ederim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 03:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner150

banner130