Yaz Kur’an Kursları eğitime başladı

2014 Yılı Yaz Kur'an Kursları 23 haziran 2014 Pazartesi günü tüm Cami ve Kur'an Kurslarımızda eğitime başladı.

Yaz Kur’an Kursları eğitime başladı
banner269

23 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 10.00’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde yaz Kur’an kursları açılış programı yapıldı. Programda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil YILMAZ, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın  sinevizyon  gösterisiyle  çocuklara, anne ve babalara öğütler verildi.

Sinevizyon gösterisinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  bugünün millet olarak sevinç günümüz olduğunu belirterek, “Allah’ın dostları, Peygamberin sevgilileri, cennetin çiçekleri hoş geldiniz. Bugün millet olarak sevinç günümüz. Nasıl ki, yaz geldiğinde, tabiat çiçek açtığında, bütün insanlığı bir sevinç, huzur kaplar. İşte bugün de camiler cennetin çiçekleri olan çocuklarla buluştuğu için millet olarak sevinç içindeyiz.” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının sayısız hizmet olduğunu ancak bunları içinde en önemlilerinden birinin yaz kursları olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, sunumuna şöyle devam etti,“Diyanet İşleri Başkanlığının milletimize sayısız hizmetleri var. Ancak bu hizmetlerin içinden en güzellerinden ve en önemlilerinden bir tanesi, kalbimizin süruru çocuklarımızı camiyle tanıştırmasıdır. Dinimizin kitabını, Peygamberimizin hayatını öğrenmeleridir. Yaz kursları Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli hizmetlerindendir. Bugün ülkemizin dört bir tarafından camiyle buluşan Kuran’ı, Peygamberimizin hayatını öğrenmeye gelen, camiyle, mihrapla, minberle tanışmaya gelen bütün yavrularımıza hayırlı olsun diyorum. Allah’ın evlerine hoş geldiniz.”

Anne-babalara,  kurslarda öğreticilik yapacak din görevlilerine ve cami cemaatine ayrı ayrı hatırlatmalarda bulunan Başkan Görmez, şu uyarılarda bulundu;

“Kıymetli anne- babalar Allah çocuklarınızı sizlere bağışlasın. Gözümüzün nuru, kalbimizin süruru çocuklarımızı Allah bizlere bağışlasın. Lütfen onları Kuran’sız bırakmayın. Onları camisiz bırakmayın. Onlar inançlarıyla, kitaplarıyla, Peygamberleriyle tanışsınlar. Benliklerini, kişiliklerini kazansınlar. Müslüman kimlikleriyle yaşasınlar.

Bu hizmeti yürüten din gönüllüsü kardeşim, lütfen her bir yavrumuzu Allah’ın en büyük emaneti olarak kabul edelim. Hiçbir zaman onların zihinlerinde kötü denilebilecek bir iz bırakmayalım. Peygamberimizin çocuklara davrandığı gibi davranalım. Secdede çocuk sırtına bindiği için secdesini uzatan, çocuk ağladığında namazı kısa kesen, hutbedeyken kendisine gelen çocuğu inip kucağına alan öyle hutbe veren bir peygamberin ümmetiyiz.

Cami cemaatimiz, lütfen onlara surat asmayın. Onları incitecek söz söylemeyin. Onların camiyle buluşmaları bütün ülkemizin, milletimizin, dünyanın rahmetle kaplanması anlamına geliyor. Şimdiden mübarek olsun. Hayırlı olsun.”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise sunumunda, camilerin çocuklarla güzelleştiğini belirterek, şunları söyledi;

“Camilerimize hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Camilerimiz sizlerle güzelleşti çünkü siz hayatın güzelliğisiniz. Okullar kapandı camilerimiz açıldı. Bir işten boşa çıkınca yeni bir işe başlamak esastır. Siz de öyle yaptınız. Camiye koştunuz. Kuran’ı, namaz kılmayı öğreneceksiniz. Camiyle tanışacaksınız. Camide sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı, yardımlaşmayı, kardeşliği, dayanışmayı öğreneceksiniz. Oyun atmosferi içinde sıkılmadan buradan güzelliklerle ayrılacaksınız” diyerek sözlerini bitirdi.

Yaz Kur’an Kurslarımız da Kur’an-ı Kerim öğrenme ve tecvid bilgisi, temel dini bilgilerden inanç, ibadet, ahlak ve Peygamberimizin hayatı hakkında öğrencilerimize dersler verilmektedir.

Kitaplar yine ücretsiz

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz kurslarına katılacak öğrencilere dağıtılmak üzere çeşitli kitaplar da hazırlandı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilere ulaştırılacak kitaplar ücretsiz olacak.

1. Yaz Kur’an kursları, 23 Haziran – 22 Ağustos 2014 tarihleri arasında aşağıda belirtilen dönemler halinde ve kurs esasına göre gerçekleştirilecektir:

 I. Dönem        :           23 Haziran–11 Temmuz 2014

II. Dönem       :           14 Temmuz–01 Ağustos 2014

III. Dönem      :           04 Ağustos–22 Ağustos 2014

Yaz Kur’an kurslarında okumak isteyen çocuklar velisinin muvafakatine binaen, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’nde yer alan EK-8 form dilekçe ile kursa kabul edilecektir. dilekçenin doldurulmasında beyan esas olup müracaat eden vatandaşlardan herhangi bir belge talep edilmemektedir.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130