New York metrosunda İslam karşıtı ilan

New York'da bulunan metro istasyonları İslam karşıtı reklamları yayınlamaya hazırlanıyor.

New York metrosunda İslam karşıtı ilan

New York'da bulunan metro istasyonları İslam karşıtı reklamları yayınlamaya hazırlanıyor.

ABD'de yayınlanan ve Hz. Muhammed hakkında hakaret ifadeleri içeren 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filmle ilgili protestolar son bir haftadır sürerken, New York metrosunda 10 istasyona, Yahudi bir grup tarafından hazırlanan 'Cihadı yenin' ilanları asılacak. İslam karşıtı grup, ilanların metro istasyonlarında asılması için mahkemeden karar çıkarttı.

New York Belediyesi yetkilileri ise, "Mahkeme kararı karşısında elimiz kolumuz bağlı" savunmasını yaptı.

New York metrosuna asılacak ilanlarda "Uygar insanla, zalimlik arasındaki savaşta uygar insanı destekleyin. İsrail'i destekleyin. Cihadı yenin" yazıyor.

Önce ilanları asmayı reddeden ancak Federal Mahkeme'nin kararına uyacak olan New York Ulaşım yetkilileri, önümüzdeki hafta 10 metro durağında ilanların asılacağını açıkladı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre; Belediye sözcüsü Aaron Donovan, "Ellerimiz bağlı. Ancak önümüzdeki hafta gerçekleşecek yönetim kurulu toplantısında ilan yayını ile ilgili politikamızda bir değişiklik kararı alınabilir" dedi.

Yetkililer, 11 Eylül saldırılarından bu yana İslam karşıtı tutum içinde olan bir ajansın hazırladığı ilanlarda kullanılan kışkırtıcı ifadeler nedeniyle ilanları yayınlamak istemiyor.

MÜSLÜMANLARA ÇAĞRI
Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nden bir yetkili ise, söz konusu İslam karşıtı ilanların asılmasının yasal olduğunu belirtti ancak Amerika'da yaşayan Müslümanlara çağrıda bulundu: "Siz de ilanların asıldığı yere giderek, hakkınızı savunun."


Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2012, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130