banner323

Çine Belediye “Yerel yönetimlerde kadınları güçlendiriyoruz”

Çine Belediye “Yerel yönetimlerde kadınları güçlendiriyoruz”
banner269

Çine Belediyesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) ile Edremit Belediyesi ve Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı’nın (ALDA) birlikte yürüttüğü “Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz” isimli projesinde pilot belediye olarak seçildi. Proje kapsamında eğitimini tamamlayan 23 kadına Çine Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut sertifikalarını takdim etti.

Çine Belediyesi, Sabancı Vakfı Hibe Programı tarafından desteklenen, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) , Edremit Belediyesi, Avrupa Yerel Demokrasi Ajansı (ALDA - European Association for Local Democracy )'nın yürütücüsü olduğu "Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi" kapsamında 2021 yılı Ekim ayında pilot belediye olarak seçilmişti. Kasım 2021 yılında Belediye Meclis Toplantısı’nda Enver Salih Dinçer’e Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitlik Şartı imzalaması için yetki verilmiş ve 18 Kasım 2021 tarihinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden projeye katılan 21 belediye öncelikli olarak ilk adımda Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) üyesi olduğu Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR), ‘Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartı’nı imzaladı. İkinci adımında ise Çine Belediyesi AB Proje Ofisi Yöneticisi Peyzaj Mimarı Sırcemal Dinçer, Kuvayi Milliye Müze Sorumlusu Sanat Tarihçisi Elçin Gider ve Belediye Meclis Üyesi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Komisyonu üyesi Semra Eroğlu proje kapsamında konusunda uzman eğitmenlerden toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddetle mücadele, çatışma ve çözüm, iletişim teknikleri , kadın ve liderlik, kadın dostu kentler, yerel yönetim mevzuatı ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme konusunda 5 gün boyunca eğitici eğitimini aldılar.

Eğitimciler sunumlarını hazırlayarak ilk eğitimlerini 22-23 Mart tarihlerinde Çine İlçe Kütüphanesi’nde 23 kişilik kadınlardan oluşan gruba verdiler. 2 gün boyunca verilen eğitimlerde toplumsal cinsiyet eşitliği nedir, toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargılar, toplumsal cinsiyet eşitliğini nasıl sağlarız, yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadaki görevleri, kadınların yerel yönetimlerdeki temsiliyetleri, kadın ve liderlik, kadına yönelik şiddet nedir, mücadele yöntemleri nelerdir, kurumların bu mücadelede görevleri, kadınların şiddetle karşılaştığında başvurabilecekleri merkezler, kullanacakları uygulamalar, kadın hakları, kadınlar ve liderlik, toplumun kadın yöneticilere ve liderlere bakış açısı, ilişkilerde çatışma ve çözme yöntemleri, etkili iletişim teknikleri, Kadın Dostu Kentler hakkında sunumlar yapılıp, tartışma ve katılımcı yöntemlerle gerçekleştirildi. Eğitimlere 2022-2025 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı kapsamında işbirliği yaptığımız Çine Sosyal Hizmet Merkezi uzmanları da katılarak kurumlarının tanıtımını yaparak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele eğitimini vererek katkı sağladılar. Çine’mizin 72 mahallesinin 2 kadın muhtarından biri olan Hamitabat Mahalle Muhtarı Nilgün Akbulut Gümüş kadınlarımızla muhtar olmaya nasıl karar verdiği, ailesinin, çevresinin desteklerini, insanların kadın muhtarlara bakış açısının ne olduğu hakkında sohbet gerçekleştirdi. Özel sektörün kadınların güçlendirilmesi ve istihdamına yönelik çalışmalarıyla Eteklerden Zirvelere adlı sosyal sorumluluk projesi ile ilçemizde topluma örnek olan ve liderlik eden Kaltun Grup adına Nedret Tuncer 20 kadın kamyon şoförü, forkliftçi ve kaynakçı kadınlar ile ilgili kısa bir konuşma ve sunum yaptı.

Eğitimlerimiz interaktif bir şekilde anketlerle ve sohbet yoluyla gerçekleştirildi. Çay kahve arasındaki hazırlanan kurabiye ve pastalarımız ise tamamen belediyemizin meslek edindirme kursu hocalarından Hülya Atasayar ve kadın çalışma ekibi tarafından Şeker Mutfak Gurme Lezzetler olarak katılımcılarımızın beğenisinde sunuldu.

Kadın ve erkeklere yönelik bilgilendirme ve farkındalık projelerine devam

Eğitimlerin sonunda Belediye Başkan Yardımcısı ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Komisyonu üyesi Timuçin Karabulut proje kapsamında kadınlarımıza sertifikalarını ve çiçeklerini sunarak kendilerine eğitimlere katıldıkları için teşekkür etti. Kadın dostu kent ve kadınların güçlendirilmesi ve istihdamına yönelik çalışmalarımızın devam edeceğini söyleyen Karabulut, kadınların her anlamda hayata katılımını desteklediklerini, erkeklerle eşit hakları olduğunu ve bunun anayasal bir hak olduğunu, kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır tölerans ilkesini benimsediğimizi ve bu eğitimlerin belediye personeli, belediye meclis üyeleri ve sonrasında mahallelerde kadın ve erkeklere yönelik bilgilendirme ve farkındalık projesi olarak devam edeceğini belirtti.

Kadın derneği ve kadın kooperatifi gündeme alındı

Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz” projesinin sonunda ise yerelde kadın - erkek eşitliğini geliştirmek için ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ oluşturulacak. Plan kapsamında kadınlara yönelik eğitim, istihdam, şiddet, katılım, kentsel hizmetler ve sağlık alanlarında politikalar belirlenecek, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeler hazırlanacak ve hayata geçirilecek. Bu planı oluşturma ve uygulama aşamalarında mahallelerde eğitim çalışmalarına katılan kadınlardan oluşacak bir platform ve yereldeki sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa çalışmalar yürütülecek. Bu proje ile bir kadın derneği ve kadın kooperatifi kurulması da gündemde olduğu bilgisi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130