banner323

ASKİ'den Basın Duyurusu...

ASKİ'den Basın Duyurusu...
banner269
Çine’nin Yeniköy Mahallesinde içme suyu fazla klorlu olduğu iddiası üzerine ASKİ Genel Müdürlüğü'nden basın duyurusu yayımlandı.

ASKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; “Günlük siyasi bir gazetede yer alan “Klorlu suya tepki” başlıklı bir haberde, Çine ilçesi Yeniköy Mahallesinde içme sularında fazla klor kullanıldığı iddiasıyla, genel müdürlüğümüz üzerinde kamuoyu nezdinde olumsuz algıya sebep olabilecek bir takım ifadelere başvurulmuştur. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve oluşabilecek herhangi bir olumsuz algıyı engellemek için bu basın açıklamasını yapma gereği duyulmuştur.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde “İçme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klor kullanılması halinde, uç noktada yapılacak ölçümlerde serbest klor düzeyinin 0.2 - 0.5 mg/L olması sağlanır.” Maddesine istinaden içme – kullanma sularında uygunsuzluk ve yetersizliklerin giderilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmakta, dezenfeksiyon işlemlerinin sürekliliği sağlanarak serbest klor düzeyi yeterli seviyede tutulmaktadır.

İlimiz genelinde klor ekiplerimiz tarafından rutin şekilde haftalık olarak klor cihazlarının kontrolleri yapılmaktadır. Çine ilçesi Yeniköy Mahallesinde de yapılan kontrollerde 08/11/2016 tarihinde klor ekiplerimiz tarafından yapılan ölçümlerde herhangi bir sorunla karşılaşılmamış, 0.4 ppm klor değeri tespit edilmiştir. 01/11/2016 tarihinde klor değeri 0.3 ppm, 25/10/2016 tarihinde 0.3 ppm, 18/10/2016 tarihinde 0.4 ppm klor değeri yapılan ölçümler neticesinde tespit edilmiştir. Dolayısı ile yapılan haber gerçeği yansıtmamakta olup asılsız ve mesnetsiz niteliktedir. Tüm kamuoyuna saygı ile sunarız” ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130