Ekim’de Aydın’a süper başkanlık geliyor

Başbakan Erdoğan talimat verdi. Meclis açıldığında Büyükşehir yasası görüşülecek.

Ekim’de Aydın’a süper başkanlık geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 1 Ekim'de Meclis açıldığında çıkartılması talimatı verdiği düzenlemeye göre Aydın büyükşehir olacak. İl sınırı büyükşehir belediye sınırı sayılacak ve belediye başkanları süper yetkiler ile donatılmış olacak. Büyükşehir olacak diğer 12 il ise; Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin. 2013'te yapılacak seçimde ilk kez büyükşehir belediye başkanı seçilecek.   
Taslak yasaya göre yetkileri elinden alınacak olan İlçe Belediyelerinin görevi ise sadece: Mezarlık tesis etmek ve işletmek, yolcu-yük terminali yapmak, köy-ilçe arası otobüs işletmek, mezbaha kurmak.

Süper başkanlık modeline göre, büyükşehirlerin sınırı ilin sınırları olacak. Beldeler mahalleye dönüşecek. İlçelerdeki imar, itfaiye, ulaşım, zabıta gibi yetkiler ise başkana geçecek. Deyim yerindeyse ilin sınırları içinde başkanın izni olmadan çivi bile çakılamayacak. Yetkilerini büyükşehre kaptıran ilçe belediyelerine ise ‘mezarlık, mezbaha, hal, köylere ulaşım’ gibi görevler kalacak. İşte tüm bu gelişmeler sonucunda başkanların seçim sistemi de değişiyor. Sadece merkezdekiler değil ilin bütün seçmenleri ‘başkan’ için oy kullanacak.

Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Başbakanın 1 Ekimde TBMM açıldığında gündeme gelecek olan ‘Büyükşehirler Yasası’ndaki bazı değişikler şu şekilde sıralanıyor;

13 YENİ BÜYÜKŞEHİR: Şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir’le birlikte 16 büyükşehir bulunuyor. 2012 verilerine göre nüfusu 750 bini aşan 13 il (Aydın, Muğla, Hatay, Manisa, Denizli, Şanlıurfa, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Tekirdağ, Mardin, Malatya ve Trabzon) büyükşehir olacak.

BAŞKAN İLİN BÜTÜNÜNDEN SORUMLU: Yasa çıktığında büyükşehirlerin kapsamı ‘mücavir’ alan yerine ‘il sınırı’ olacak. Başkan, ilin bütününden sorumlu ve yetkili olacak. Bu illerin bütün seçmenleri büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde oy kullanacak.

İMARDA YETKİ BAŞKANA: Büyükşehir belediyeleri ‘imar bütünlüğü’ gerekçesiyle bütün imar hareketlerinde tek yetkili oluyor. İlçe belediyeleri sadece 1/1000’lik planları yapacak. Büyükşehirin onayı olmadan imar düzenlemeleri yapılamayacak

HİZMETLER BÜYÜKŞEHİR: Büyükşehir belediyeleri şehrin en ücra köşesine kadar götürülmesi gereken hizmetten sorumlu olacak. İmarla beraber planlama, altyapı, ulaşım koordinasyonundan büyükşehir sorumlu olacak. İlçe belediyelerinin itfaiye ve zabıta hizmeti de büyükşehir tarafından karşılanacak.

BELDELER MAHALLE OLACAK: Büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde kalan beldeler kapatılarak mahalleye dönüştürülecek. Beldelerde artık belediye değil muhtarlık seçimleri olacak. Büyükşehir sınırındaki köylerin mahalleye dönüştürülmesi de gündemde.

KIRSAL ALTYAPI: Büyükşehir belediyeleri, özel idarelerin yürüttüğü kırsal altyapı hizmetlerini de devralacak. Bu hizmetler büyükşehir veya bağlı kuruluşlarına bırakılacak.

İLÇEYE MEZARLIK KALDI: Yetkilerini büyük oranda kaptıracak olan ilçe belediye başkanlarına kalan yetkiler ise şöyle: Mezarlık tesis etmek ve işletmek, yolcu-yük terminali yapmak, köy-ilçe arası otobüs işletmek, mezbaha kurmak.


Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 03:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet yıldırım
ahmet yıldırım - 8 yıl Önce

süper olur rantsız günler dileğiyle

SIRADAKİ HABER

banner130