banner289

Bakanlığa Giden 657 Mal Geri Geliyor

Aydın halkının elinden alınan taşınmaz malların tekrar Aydın’a getirilmesi için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu üst üste hukuk zaferleri kazanıyor.

Bakanlığa Giden 657 Mal Geri Geliyor
banner269

Aydın halkının elinden alınan taşınmaz malların tekrar Aydın’a getirilmesi için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu üst üste hukuk zaferleri kazanıyor.

Aydın Valisi tarafından, Aydın halkının elinden alınan İl Özel idaresine ait taşınmaz malların Aydın’a dönmesinin yolu açıldı. Danıştay, Aydın Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu 557 davada Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun yapmış olduğu dağıtımın hukuka uygun olmadığını belirterek iptal kararı verdi.

Aydın’ın, Büyükşehir statüsüne geçişi ile kapanan İl Özel İdaresine ait bakanlıklara verilen taşınmazların tekrar Aydın halkına geri iade edilmesi için hukuk mücadelesi başlatan Topuklu Efe lakaplı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kısa süre önce Danıştay 8. Dairesi’nin, “Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun vermiş olduğu kararların hukuka uygun olmadığı şeklindeki” iptal kararı ile ilk hukuk zaferini kazanmıştı.

İkinci olarak, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ilgisiz kurumlara verilen Aydın’ın taşınmaz malları ile ilgili açmış olduğu 557 dava da Danıştay, birinci kararındaki gibi, “Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun yasal çerçeveler içinde toplanmadığı ve kararlarının hukuka uygun olmadığı” şeklinde iptal kararı ile Aydın’ın taşınmaz mallarının tekrar Aydın’a dönme sürecini başlatmış oldu.

Danıştay vermiş olduğu kararında, “Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun yasal çerçeveler içinde toplanmadığı ve Aydın Valisi tarafından dönemin Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun komisyona alınmaması sebebi ile komisyon kararlarının tamamen iptalini” kapsıyor. Önümüzdeki süreçte Danıştay tarafından bozulan bu davalar Aydın İdare Mahkemelerinde tekrar görülerek, taşınmaz malların Aydın’a geri dönüşü konusunda çok önemli bir süreç başlayacak.


Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291